Alergia na potraviny – základné stratégie, ako ju efektívne zvládať

Facebook
Pinterest
Email
vyhnite sa alergénom a čitajte etikety na potravinách

Diagnóza – alergia na potraviny

Potom ako vám alebo vášmu dieťaťu je diagnostikovaná alergia na potraviny, myseľ hneď zahltí množstvo otázok: Čo môžem jesť? Môžem viesť plnohodnotný a normálny život? Môže moje dieťa ostať samé so starými rodičmi, opatrovateľkou či ísť bez obáv do škôlky alebo školy? Budem sa môcť ešte niekedy stravovať v reštaurácii? Plnohodnotne a bez obáv cestovať? Ako sa s tým všetkým vyrovnám/-e?.

Týchto otázok, ktoré si môžete položiť je neskutočné množstvo. Všetko, čo sa Vám doteraz zdalo jednoduché a prirodzené, bude zrazu pre Vás predstavovať obrovský problém.

Tieto obavy sú úplne prirodzené. Nenechajte sa však ovládnuť strachom a obavami. Využite tieto pocity vo Váš prospech. Môžu byť zdravou súčasťou procesu učenia sa, ako zvládať potravinové alergie.  Môžu Vás motivovať k tomu, aby ste získali čo najviac potrebných informácií.

Vaším hlavným a najdôležitejším cieľom je zabezpečiť, aby ste neprišli ku kontaktu s potravinovým alergénom a tak predišli alergickej reakcii, či už miernej (ktorá vie rovnako znížiť kvalitu života) alebo závažnej (anafylaxia, anafylaktický šok)

Ideálna prevencia a liečba potravinovej alergie je vyhýbanie sa problematickým potravinám.

Naučte sa preto stratégie, ako zvládať potravinovú alergiu v bežnom živote a ako sa efektívne vyhnúť alergénom

Stratégie ako zvládať potravinovú alergiu v bežnom živote

Čítajte etikety na potravinách

Potravinové alergény sa môžu vyskytovať aj tam, kde to bežne neočakávate. Preto je NEVYHNUTNÉ čítať etikety na potravinách. Čítať etikety pri nakupovaní síce zaberá viac času ale je to dôležitá súčasť zvládania potravinových alergií.

Vo všeobecnosti sa odporúča pravidlo „3x čítaj a raz jedz“ a to :

– prvý krát v obchode pred kúpou,

– potom  po príchode domov pred uskladnením,

– a naposledy predtým ako budete potravinu podávať alebo jesť.

Momentálne to možno znie náročne, avšak postupne si tento proces úplne zautomatizujete a budete to považovať za úplne bežnú činnosť.

TIPY:

  • Pred podávaním jedna si VŽDY prečítajte etiketu, aj keď v minulosti ste už zaradili výrobok do kategórie „bezpečný“. Potravinárske spoločnosti môžu totiž meniť zloženie a nie sú povinný o tom informovať.
  • Pozorne si prečítajte zoznam ingrediencií od začiatku až po koniec.
  • Nekupujte potravinársky výrobok, kde nerozumiete všetkým označeniam na etikete výrobku.
  • Nekupujte potraviny z veľkoobjemových nádob – pri ich naberaní rôznymi naberačkami mohlo dôjsť ku krížovej kontaminácii.
  • Nejedzte potraviny s bezpečnostným vyhlásením „môže obsahovať“, „spracované v závode, ktorý tiež spracováva“…

UPOZORNENIE: Požiadavky na označovanie alergénov sa v jednotlivých krajinách líšia. Preto buďte opatrní a naštudujte si aké platia zákony v krajine, v ktorej sa nachádzate, prípadne do ktorej plánujete odcestovať.

Zabráňte krížovej kontaminácii

Čo to je krížová kontaminácia?

Krížová kontaminácia sa môže vyskytnúť, keď sa malé množstvo potravinového alergénu dostane do inej potraviny náhodne počas výroby alebo počas prípravy jedla.

Pri výrobe potravín môže dôjsť ku kontaminácii napríklad prostredníctvom zdieľaných výrobných liniek. Pri príprave jedla zas napríklad pri kontakte s riadom, povrchmi alebo predmetmi …

Základné princípy ako znížiť riziko krížovej kontaminácie

  • Dôkladné umývanie rúk pred prípravou jedla, pred jedlom a po jedle. Malým deťom je potrebné umývať ruky oveľa častejšie. Deti si totiž zvyknú dávať ruky či hračky do úst.
  • Noste utierky na umývanie rúk pre prípad, že nie je k dispozícii voda a mydlo.
  • Nezdieľajte jedlo, obrúsky, riad, poháre, náčinie (lyžice, vidličky, nože).
  • Potraviny, ktoré neobsahujú ohrozujúce alergény skladujte zvlášť od tých, ktoré ich obsahujú.
  • Nevyberajte alergén z jedla . Osoba s potravinovou alergiou bude potrebovať nové jedlo.
  • Povrchy (napr. kuchynská linka, mikrovlnná rúra, stolová doska..), riad (hrnce, panvice, náčinie) vždy dôkladne čistite mydlom a vodou.
  • Alergény môžu ostať na špongiách a uterákoch.
  • Najprv pripravte jedlo bez alergénov a odložte prekryté nabok aby nedošlo ku kontaminácii pri príprave s jedlom, ktoré už bude obsahovať alergény.
  • Jedzte len v určených oblastiach domu (napríklad jedálenský stôl)
  • Vždy majte k dispozícii nejaké hotové jedlá, ktoré sú bezpečné – teda bez potravinových alergénov. Tieto jedlá využijete v prípade, keď nebude čas na varenie.
zabránte krížovej kontaminácii

Základné a zároveň nevyhnutné kuchynské tipy

Nasledujúce tipy Vám pomôžu pri varení, ak niektorý člen domácnosti trpí potravinovou alergiou:

  • Dodržujte pravidlo čítania etikiet potravín 3x čítaj a raz jedz
  • Umývajte si často ruky, najmä pred prípravou jedál
  • Ak pripravujete jedlo pre niekoho s potravinovou alergiou, najskôr pripravte jedlá, ktoré neobsahujú alergény danej osoby , a to s použitím samostatného riadu a náčinia
  • Potraviny bez alergénov skladujte zvlášť aby sa nedostali do kontaktu s inými potravinami
  • Používajte rôzne dosky na krájanie (ideálne farebne označené), pričom jedna bude výlučne na prípravu jedál vhodných pre alergikov.
  • Dôkladne umývajte všetky nádoby, hrnce, panvice, dosky na krájanie – saponátom na riad a vodou
  • Majte viac  utierok,  zvlášť na riad kde sa pracovalo s alergénmi a zvlášť na riad ktorý neprišiel do kontaktu s alergénmi
  • Nevyberajte alergén z jedla (napr. orechy zo šalátu). Osoba s potravinovou alergiou bude potrebovať nové jedlo

Ak sa Vám zdá tento článok užitočný a chcete zvýšiť informovanosť o potravinových alergiách či intoleranciách, zdieľajte tento článok na webe či sociálnych sieťach.

Informácie z článku sú výlučne informačného a vzdelávacieho charakteru. Neslúžia ako náhrada odbornej lekárskej starostlivosti. V prípade zdravotných problémov vyhľadajte odbornú zdravotnú pomoc. Autori článku nepreberajú žiadnu zodpovednosť za bezprostredné ani následné škody akéhokoľvek druhu. Spoliehanie sa na akékoľvek informácie uvedené na tejto stránke alebo na prepojenej webovej stránke je výhradne na vaše vlastné riziko.

ZDIEĽAŤ: